TARİH
YAYINCI
BAŞLIK
ÖZET
22.04.2022 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

..Bu şartlarda seçimlere gitmez ancak kısa sürede

...Bu şartlarda seçimlere gitmez ancak kısa sürede yeni koşullar yaratarak baskın seçim kararıyla, aleyhine olan durumları lehine çevirebilir....

15.04.2022 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

..İşte bu merkez seçmen realitesini gören Meral Ak

...İşte bu merkez seçmen realitesini gören Meral Akşener strateji değişikliğine gitti. Önce partiyi katı bir “milliyetçi-muhafazakâr” kimlikten dönüştürmek için, bu kesimlerin etkili isimleri Koray Aydın ve Yavuz Ağıralioğlu’nu geri çekti. Akşener’in merkez, özellikle de merkez sağın bazı önemli isimleriyle bir araya gelerek partiye davet ettiği ve görüşmelerin sürdüğü ileri sürülüyor. Tüm bunlar planlandığı takdirde İYİ partinin bir yükselme eğilimine girebileceğini görebiliriz.

6.04.2022 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

ürkiye’de artık kanıksadığımız bir durum var. Her

Türkiye’de artık kanıksadığımız bir durum var. Her seçimden kısa bir süre sonra muhalefet partileri, iktidarın verdiği sözleri yerine getirmediği gerekçesiyle erken seçim ister ve bu istek yapılacak olan seçimlere kadar devam eder. Ancak muhalefetin erken seçim istemesi, muhalefetin geçmiş seçimlerden ders çıkartarak yeni seçimlere hazır olmasından ziyade, iktidarların kötü yönetimlerinden kaynaklanmaktadır.

21.11.2021 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

tokratik yönetimlerde bir diktatör vardır, bir de

Otokratik yönetimlerde bir diktatör vardır, bir de diktatörü diktatör yapan çevresindeki avaneleri. Bu avaneler, diktatörün gerçekleri görmesine izin vermez çünkü çıkarları zedelenir. Onlara göre her şey mükemmeldir, herkes onları kıskanır liderleri “Tanrının kendilerine ve ülkelerine bir lütfu”dur.

9.09.2021 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

HP Genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkan

CHP Genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı başkanlığındaki bir heyetle, Erbil’e çıkartma yaptı.Siyasette ittifakların, yakınlaşmaların arttığı bir dönemde yapılan bu ziyaret oldukça önemliydi. Ak parti hükümeti özellikle İstanbul seçimlerinde Kürt seçmenlerin gösterdiği “Cumhur ittifakı karşıtlığı” duruşunu kırmak için bazı girişimlerde bulunmuştu. 13 Haziran 2021 tarihli yazımda “Hükümetin yeni bir çözüm süreci için arayışta olduğunu ancak Kürt tarafının bunu reddettiğini” yazmıştım. Bölgesel Kürt yönetimi başkanı Neçirvan Barzani geçen hafta yaptığı açıklamada “Erdoğan’ın kendisinden yeni bir süreç için aracı olmasını istediğini ancak PKK’nın bunu reddettiği” açıkladı.

15.07.2021 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

..Erdoğan-Biden görüşmesinin hemen ardından HDP’li

...Erdoğan-Biden görüşmesinin hemen ardından HDP’li bir parlamenter heyetin ABD’de temaslarda bulunması dikkat çekiciydi, görüşmelerin yine çözüm sürecine yönelik olarak gerçekleştiği ve ABD’li yetkililerin davetiyle gerçekleştiğini düşünüyorum. Erdoğan’ın Diyarbakır ziyaretine gelince; HDP’li Dicle belediye başkanının AK partiye geçişinde konuşan Erdoğan “Diyarbakır’la olan kavlimizi yenilemek için geldik.” derken, bölgedeki “kavil yenilemek” “yarım kalan çözüm sürecini yeniden başlatmak” olarak algılandı, ancak bir heyecan yaratmadı.

5.07.2021 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

..Beyin fırtınası yapmak amacıyla yazıya döktüğüm

...Beyin fırtınası yapmak amacıyla yazıya döktüğüm satırlarda; Erdoğan’ın, Bahçeli desteğini arkasına alan İçişleri bakanı Süleyman Soylu’dan rahatsız olduğunu, bu nedenle de Peker’in açıklamalarından iyice yıpranan Soylu’ya karşı bir hamle yapma isteği olabileceği yönünde. Bu durumda Cumhur ittifakının geleceğini tehlikeye atılmış olacak.

13.06.2021 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

..Tüm bu sorunların yanı sıra hemen yanı başımızda

...Tüm bu sorunların yanı sıra hemen yanı başımızda ortaya çıkan ve dünya ülkeleri nezdinde de bir sempati ve destekle karşılanan “Kürt devletleşmesi” ; yeni bir konsept veya çatışma ikilemiyle karşı karşıya bırakmış durumda. Aslında ABD ve Avrupa ile yaşanan sorunların temelini de bu gerekçe oluşturmakta. Türkiye içeride “Terör” ile mücadele ederken, Irak ve Suriye’de ortaya çıkan durum “kırk katır mı? Kırk satır mı?” teorisiyle baş başa bırakılmasıdır.

12.01.2021 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

..11 Eylül saldırıları, Amerika’nın büyük bir aske

...11 Eylül saldırıları, Amerika’nın büyük bir askeri güçle Orta doğuya girmesine neden oldu. “Siyasi 11 Eylül saldırısı” olan kongre binası baskını Trump gibi otoriter-popülist liderliklere yönelik bir tasfiye hareketine evrilir mi?

10.11.2020 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

..Amerikan seçimleri bitti, Biden ABD’nin yeni baş

...Amerikan seçimleri bitti, Biden ABD’nin yeni başkanı seçildi (Trump’ın olayı mahkemeye taşıması ve olağanüstü gelişmeler hariç). “Seçimlere (Amerika dışında) dünyada en çok ilgi gösteren ülke Türkiye oldu.” dersek yanlış söylemiş sayılmayız. Televizyonlardaki her konuda uzman! konukların, birbirilerine hakaretleri eşliğinde yapılan Amerikan seçimleri değerlendirmesinde dikkat çeken ise; Cumhur ittifakına yakın isimlerin Trump’ı, millet ittifakına yakın isimlerin Biden’ı desteklemeleriydi.

27.10.2020 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

.. Türkiye son yıllarda içeride ve dışarıda ciddi

... Türkiye son yıllarda içeride ve dışarıda ciddi sorunlarla mücadele etmektedir. İçeride yaşanan derin ekonomik ve sosyal krizle birlikte, dışarıda tam bir kuşatılmışlık sorunu yaşamaktayız. Bu “ciddi sorunlar” hep vardı, hep yaşandı ancak olayın ciddiyeti bu kez geçmiş yaşananlardan çok daha farklı.

28.09.2020 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

..Sabah uyandığımızda kendimizi Azerbaycan-Ermenis

...Sabah uyandığımızda kendimizi Azerbaycan-Ermenistan çatışmasının tam ortasında olduğunu gördük. Daha doğrusu “Ermenilerin provakatif saldırılarına karşılık vermek üzere, Azerbaycanlı kardeşlerimizin karşı saldırıya geçtiği” haberleriyle uyandık. Bu karşı saldırılar sonucunda 7 köyün, işgalci Ermenistan’dan kurtarıldığı haberleriyle coştuk.

15.09.2020 22:39:00
NGazete.com

NGazete.com

..Türkiye dış politikada “Yalnızlığını” yaşarken i

...Türkiye dış politikada “Yalnızlığını” yaşarken içeride de bazı ilginç gelişmeler yaşanıyor. Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan yetkililerinin Suriye’nin kuzeyinde Arap aşiretleriyle yaptığı görüşme sonrasında Arap aşiretleri PYD-ENKS ile birlikte “Cezire Özerk Bölgesi”ne destek vermeyi kabul etti. Yakın zamanda ENKS’ye bağlı “Roj Peşmergeleri” nin de bölgeye geçmesi bekleniyor. Rusya ve Suriye, Türkiye’nin “Kırmızı çizgi” dediği İdlip’de operasyon hazırlığına başladı...

6.05.2020 18:23:44
NGazete.com

NGazete.com

..Korona virüs salgını dünyada ve ülkemizde gündem

...Korona virüs salgını dünyada ve ülkemizde gündemin birinci maddesi olarak kalmaya devam ederken, Suriye ve Irak Federal Kürdistan bölgesinde ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bölgede vekâlet savaşları kendini iyice hissettirmeye başladı. Amerika, Erbil’e 35 km mesafede bulunan “Harir havaalanı” bölgesinde askeri üs kurma çalışmalarına devam ediyor. Bu bölge İran sınırına yaklaşık 150-160 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Amerika Türkiye’nin çok istediği ancak bir türlü alamadığı “Patriot” hava savunma sistemlerini, Irak Federal Kürt bölgesine yapılabilecek bir hava saldırısına karşı koruyabilmek amacıyla hem de iki batarya olarak Harir’e konumlandırdı. ...

23.03.2020 08:08:00
NGazete.com

NGazete.com

..Yine aynı kaynaklarımın belirttiğine göre, salgı

...Yine aynı kaynaklarımın belirttiğine göre, salgının İran’da bu kadar yüksek seyretmesinin iki nedeni var. Birincisi; 3 Ocak tarihinde öldürülen İran Kudüs güçleri komutanı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesinin ardından yapılan törenler. Süleymani Bağdat’ta öldürüldükten sonra, önce Irak’ın farklı kentlerinde gezdirilerek açık alan törenleri yapılmış, ardından da İran’ın Tahran, Kum, Meşhed ve Kirman kentlerinde milyonların katıldığı törenlerle toprağa verilmişti...

15.03.2020 10:19:00
NGazete.com

NGazete.com

..Japonya ikinci dünya savaşında yerle bir edildi,

...Japonya ikinci dünya savaşında yerle bir edildi, tüm sanayisi, tarımı ve endüstrisi yok edildi ancak Japonlar toplumsal ahlakları nedeniyle bugün dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip. Almanya birinci ve ikinci dünya savaşında yerle bir edildi, yine ekonomisi yok edildi ancak Alman toplumu disiplinleri ve ahlakları sayesinde dünyanın en gelişmişlerinden. Güney Kore ikinci dünya savaşında büyük acılar çekti, kuzey-güney savaşında dünya bu coğrafyada savaş verdi, Kuzey’in özel durumunu saymaz isek Güney Kore de bugün kalkınmış ileri toplumlar arasındaki yerini almış durumda. Tüm bu devletlerin ortak özellikleri kişisel değil, toplumsal çıkarları önde tutmasıdır, yani toplumsal ahlaka sahip olmalarıdır...

6.03.2020 13:35:00
NGazete.com

NGazete.com

..Çiçero “Kötü bir barış her zaman haklı bir savaş

...Çiçero “Kötü bir barış her zaman haklı bir savaştan iyidir” demişti. Dün imzalanan Moskova antlaşmasıyla birlikte Suriye’de yeni bir süreç de başladı ve Türkiye bu yeni süreçle oluşan statüyü kabul etmiş oldu. Bu antlaşma bize birçok konuda ders verdi. Bir defa dış politikanın hamasetle yürütülemeyeceği, dış politikada stratejilerinin öngörüsüz yazar-çizer takımıyla belirlenemeyeceği gerçeği de ortaya çıktı. Yine dış politika bürokratlarının eksikliği bir kez daha görülmüş oldu. Görüşme öncesinde Pentagon ve ABD dış işleri bakanlığından gelen “Türkiye’yi İdlib de desteklemeyeceğiz” açıklamaları Türkiye’nin elini oldukça zayıflattı ve adeta Rusların insafına bırakılmış oldu. Canlı yayınlardaki Türk heyetinin durumu da bunu net olarak ortaya koyuyordu...

4.03.2020 00:13:00
NGazete.com

NGazete.com

..Ortadoğu’da her zaman resmi bir bütün olarak gör

...Ortadoğu’da her zaman resmi bir bütün olarak görmek lazım. Çünkü detaya boğulduğumuzda oynanan oyunu göremiyoruz. Bugün Suriye’de yaşananlar konusunda detaylarıyla uğraşırken, pompalanan algılardan, asıl olguyu kaçırmaktayız. Tarih tekerrürden ibarettir derken geçmişte yaşanan benzeri olaylara yani malum güçlerin, Irak’ı Kuveyt’e işgale yönlendirdiği sürece çok benzer olduğunu görmek lazım. Biz “Serakib’e girdik, İdlib’e girdik” derken, hatırlayalım, o dönem dünyanın 4., 5. Güçlü ordusu olarak sıralanan Irak ordusu Kuveyt’in tamamına hâkim olmuştu...

20.02.2020 14:40:00
NGazete.com

NGazete.com

..Bazı yazar ve çizerler, ülkemizde son dönemlerde

...Bazı yazar ve çizerler, ülkemizde son dönemlerde yaşanan siyasal, ekonomik, ahlaki, sosyal ve benzeri olumsuzlukları Osmanlı’nın son dönemlerine benzetiyorlar. Özellikle ekonomik, ahlaki ve siyasi olaylarla ilgili birçok benzerlikler yaşandığını görebilmekteyiz. Ekonomi; üretimden vazgeçip dışa bağımlı ve tüketim ekonomisi haline gelmiş, ahlaki çöküntü; ülkede genel olarak üzerinde uzlaşılan bir konu, siyasal benzerlik ise uluslararası ilişkilerdeki yanlışlar ve içteki “Mandacı” anlayış. Osmanlı son dönemlerinde bu mandacı anlayış nedeniyle çok şey kaybetti. Atatürk bu “Mandacı” anlayışı elinin tersiyle iterek bağımsız-bağlantısız, “Yurtta sulh cihanda sulh” ilkesiyle modern ve özgün bir devlet politikası haline dönüştürdü...

10.02.2020 12:24:00
NGazete.com

NGazete.com

..Dikkatlerin çekildiği Suriye ve Libya’da da işle

...Dikkatlerin çekildiği Suriye ve Libya’da da işlerin Türkiye’nin istediği gibi gitmediği görülüyor. Libya’da Türkiye’nin de destek verdiği BM tarafından tanınan Sarraj’a bağlı ulusal mutabakat hükümeti sıkıntıda. Rakip Hafter güçleri Trablus kapılarına dayanmış durumda Trablus havaalanını vurarak Sarraj hükümetinin dünyaya açılan tek kapısını kullanılmaz duruma getirmek istiyor.  Suriye ise tam bir bataklık haline geldi. Önceki yazılarımda İdlib şehir savaşında “rejimle anlaşan ve Suriye 7. kolordusu adını alan DSG’nin İdlib’e girebileceğini” yazmıştım, bu yönde ciddi gelişmelerin olduğunu söyleyebiliriz...

31.01.2020 13:54:00
NGazete.com

NGazete.com

..ABD lideri Donald Trump, İsrail Başbakanı Benjam

...ABD lideri Donald Trump, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyerek "Yüzyılın Planı" adını verdiği Ortadoğu barış planını açıkladı. Açıklanan plana göre Kudüs bölünmemiş bir şekilde İsrail'in başkenti olması öngörülüyor, Filistin'e ise koşullu bir “bağımsız devlet “ öngörülerek koşulların yerine getirilmesi için de 4 yıllık bir süre tanınıyor...

23.01.2020 10:17:00
NGazete.com

NGazete.com

..Türkiye’de halk bir yandan ekonomik sorunların o

...Türkiye’de halk bir yandan ekonomik sorunların oluşturduğu baskıyı göğüslemeye çalışırken, öte yandan hukuk, ifade özgürlüğü ve sosyal baskılar altında hayatını idame ettirmeye çaba gösteriyor. Yakın zamanda bu sorunların giderilebileceğine dair emareler görünmüyor, bunun en önemli nedenlerinden biri de muhalefetin etkisiz kalması. Dünyanın birçok yerinde iktidar partileri yıpranırken, Türkiye’de halkta tepkilere neden olan hükümetin onca uygulamasına rağmen hükümet değil, muhalefet yıpranmaktadır. Bunun temel nedeni, muhalefetin “hükümetin uygulamalarını gündeme taşımak yerine, hükümetin oluşturduğu gündeme cevap vermek” olarak değerlendiriliyor. Hükümet iç sorunların tartışılmasını istemiyor, iç destekle ilgili sıkıntı oluştuğunda farklı gündemler yaratarak oluşturduğu gündemi kamuoyunun tartışmasına sunuyor. Bu bazen Suriye oluyor, bazen Libya. Bazen de kanal İstanbul gündeme taşınarak gerçek gündemden uzaklaşılması sağlanıyor. Muhalefet ise içeride yaşanan ekonomik sorunlar, adaletsiz gelir dağılımı, ifade özgürlüğü ve hukuka güvensizlik üzerinde politika geliştirmeleri gerekirken, hükümet çevrelerinin oluşturduğu “sorunların kaynağı muhalefettir” gündemine cevap yetiştirmeye çalışıyor, bu da süreci iyi değerlendiremeyen muhalefete karşı vatandaşın güvensizliğine neden olduğu söyleniyor...

5.01.2020 13:44:00
NGazete.com

NGazete.com

..3 Ocak tarihinde Bağdat havaalanında 7 arkadaşıy

...3 Ocak tarihinde Bağdat havaalanında 7 arkadaşıyla birlikte vurulan Kasım Süleymani, İran için dini lider Ali Hamaney’den daha önemli bir kişiydi. İran’ın 1979’daki rejim değişikliğinden bu yana hem içeride hem de dışarıdaki birçok operasyonun planlayıcısı ve uygulayıcısıydı. İran’ın bölgesel güç olması konusundaki tek yetkili olduğunu söyleyebiliriz. Süleymani kural bilmezliği ve gaddarlığıyla bilinirdi, önce İran içerisindeki muhaliflerin yok edilmesi görevini yerine getirdi ardından orta doğuda Şii yayılmacılığı politikasına yöneldi...

23.12.2019 15:30:00
NGazete.com

NGazete.com

16.12.2019 12:37:00
NGazete.com

NGazete.com

5.12.2019 14:00:00
NGazete.com

NGazete.com

28.11.2019 13:47:00
NGazete.com

NGazete.com

18.11.2019 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

11.11.2019 13:25:00
NGazete.com

NGazete.com

30.10.2019 12:00:00
NGazete.com

NGazete.com

22.10.2019 11:46:00
NGazete.com

NGazete.com

8.10.2019 03:06:00
NGazete.com

NGazete.com

26.09.2019 23:48:00
NGazete.com

NGazete.com

24.09.2019 00:00:00
NGazete.com

NGazete.com

28.08.2019 10:28:00
NGazete.com

NGazete.com

20.08.2019 14:14:00
NGazete.com

NGazete.com

19.07.2019 12:38:00
NGazete.com

NGazete.com

13.07.2019 12:30:00
NGazete.com

NGazete.com

9.07.2019 16:24:00
NGazete.com

NGazete.com

13.06.2019 16:03:00
NGazete.com

NGazete.com

7.06.2019 23:02:00
NGazete.com

NGazete.com

16.04.2019 17:05:00
NGazete.com

NGazete.com

4.03.2019 15:13:00
NGazete.com

NGazete.com

27.01.2019 02:27:00
NGazete.com

NGazete.com

9.01.2019 19:16:00
NGazete.com

NGazete.com

2.01.2019 12:04:00
NGazete.com

NGazete.com

25.07.2018 18:21:00
NGazete.com

NGazete.com

15.07.2018 16:16:00
NGazete.com

NGazete.com


NBA Jersey Sale Joel Embiid Jersey Jersey R.J. Barrett Jersey Jersey Houston Rockets Jersey Jimmy Butler Jersey Jersey Anthony Davis Jersey Jersey New York Knicks Jersey Atlanta Hawks Jersey Phoenix Suns Jersey Philadelphia 76ers Jersey Oklahoma City Thunder Jersey NBA Jersey New Orleans Pelicans Jersey Damian Lillard Jersey Jersey Milwaukee Bucks Jersey San Antonio Spurs Jersey Men's Jersey Dallas Mavericks Jersey Luka Doncic Jersey Jersey Philadelphia 76ers Jersey Chicago Bulls Jersey Damian Lillard Jersey Jersey Giannis Antetokounmpo Jersey Jersey Jimmy Butler Jersey Jersey Ja Morant Jersey Jersey Devin Booker Jersey Jersey Milwaukee Bucks Jersey Nikola Jokic Jersey Jersey Donovan Mitchell Jersey Jersey