Hakkında.

Kısa Özgeçmiş

1964 yılında Bingöl’ de dünyaya gelen Nevzat Bingöl, İlk, orta ve lise öğrenimini Bingöl’de tamamladı. A.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinden mezun oldu. Yüksek Lisansını Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ nde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi üzerine yaptı. Kısa dönem askerliğinin ardından, 1993 yılında Diyarbakır’da bölgenin ilk özel radyo ve televizyonu Can Radyo-TV ve Gün Radyo-TV’yi kurdu. Özel Radyo ve TV üzerine kazandığı deneyimle 1996 yılında Atv televizyonunda bölge temsilciliği görevine başladı. Bu görevi sırasında Ortadoğu’da ki birçok sıcak çatışmayı yerinde izledi. Irak, İran, Suriye ve Ermenistan’dan haberler yaptı. 2002 yılında Çukurova Medya Grubu (Show TV, SkyTürk TV, Akşam Gazetesi) bölge temsilciliği görevine getirildi.

Amerika’nın Irak’ı işgalinde ekibiyle birlikte saldırıya uğradı. Ekibindeki iki arkadaşı yaralanınca Türkiye’ye dönmek zorunda kaldı. Ermenistan Meclisi basılıp Başbakanı öldürüldüğünde, Ermenistan’a giren ilk Türk gazetecisiydi. Irak’ın en köklü cihat hareketi Ensar El İslam ile röportaj yaptı. Kuzey Irak’ta bulunan Bamerni Havaalanının Türkiye’nin kontrolünde olduğunu dünyaya ilk duyuran gazeteci olarak da dikkat çekti.

Irak savaşını anlatan “Kuzey Cephesi” (inceleme-elma yayınları 4.baskı), Suriye’deki azınlıkların durumunu anlatan “Suriye’nin kimliksizleri Kürtler” (araştırma-elma yayınları 3.baskı), Gazetecilik etiğini trajik-komik bir dille anlatan “Saffet buraya yumruk havaya” (kesit yayınları 2.baskı) ile "Bitlis İsyanı ve Şeyh Selim" (do yayınları 2. baskı) isimli basılmış 4 kitabı vardır. 2006 yılında SkyTürk televizyonunda “Duyan var mı?” isimli haftalık yaptığı programlarla, Çağdaş Gazeteciler Derneği- TV Belgesel Ödülü, Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği- Televizyon Oscarlarında belgesel dalında birinciliklerle ödüllendirildi.
2002-2007 yılları arasında, Bölge ve Ortadoğu konularında çeşitli düşünce kuruluşu ve siyasilere danışmanlık yaptı. Halen birçok gazete ve internet sitelerine analizler yapmakla birlikte, Rusya’nın Sesi Radyosu, Alman Deutsche Welle ve WDR radyoları ile İran’ın sesi radyolarına da değerlendirmelerde bulunmaktadır. Ortadoğu üzerine 2004 yılından bu yana gazetelere yaptığı değerlendirmeler ve öngörüleri, içinden geçtiğimiz sürece ışık tutan öngörüler olarak sıkça atıflanmıştır. Amerika Dışişleri Bakanlığının davetlisi olarak 3 hafta Amerika’da çeşitli toplantı ve panellere iştirak etti, Avrupa Birliğinin davetlisi olarak da 1 hafta İngiltere’de NGO (Sivil Toplum Örgütleriyle) çeşitli toplantılara katıldı. Türkiye Gazeteciler Derneği, Basın Konseyi ve Diyarbakır Gazeteciler Derneği üyesi olan Bingöl, evli ve 2 çocuk babası olup İngilizce ve Kürtçe (Kurmanci, Sorani, Lorani, Zazaki) bilmektedir.

NBA Jersey Sale Joel Embiid Jersey Jersey R.J. Barrett Jersey Jersey Houston Rockets Jersey Jimmy Butler Jersey Jersey Anthony Davis Jersey Jersey New York Knicks Jersey Atlanta Hawks Jersey Phoenix Suns Jersey Philadelphia 76ers Jersey Oklahoma City Thunder Jersey NBA Jersey New Orleans Pelicans Jersey Damian Lillard Jersey Jersey Milwaukee Bucks Jersey San Antonio Spurs Jersey Men's Jersey Dallas Mavericks Jersey Luka Doncic Jersey Jersey Philadelphia 76ers Jersey Chicago Bulls Jersey Damian Lillard Jersey Jersey Giannis Antetokounmpo Jersey Jersey Jimmy Butler Jersey Jersey Ja Morant Jersey Jersey Devin Booker Jersey Jersey Milwaukee Bucks Jersey Nikola Jokic Jersey Jersey Donovan Mitchell Jersey Jersey